PSS a ÚsmevPoskytujú dočasný domov rodičom v ťažkej životnej situácii, pomáhajú im postaviť sa opäť na vlastné nohy a predovšetkým zabraňujú umiestneniu ich detí do detských domovov. To je poslaním krízových centier Úsmevu ako dar, ktoré okrem strechy nad hlavou klientom ponúkajú sociálne, psychologické, či odborné poradenstvo.

Úsmev ako dar už trinásť rokov buduje centrá na pomoc deťom a rodinám v kríze a to nielen v najchudobnejších regiónoch. Pred rokom prvých obyvateľov privítalo prvých obyvateľov takéto zariadenie v Bratislave. Je určené predovšetkým rodinám s deťmi, ktoré sa ocitli bez strechy nad hlavou, alebo im takáto situácia hrozí. Kapacita zariadenia je 17 osôb v štyroch samostatných bytových jednotkách.

„Momentálne naše zariadenie využívajú 4 rodiny, spolu je to 5 dospelých a 10 detí. Sme radi, že im môžeme poskytnúť nielen ubytovanie, ale aj sociálne, psychologické či iné odborné poradenstvo. Vďaka nášmu zázemiu rodiny sprevádzame na zložitej životnej ceste tak, aby sa im situácie, ktoré ich priviedli do krízového stavu, neopakovali,“ povedala Mária Soboličová, manažérka fundraisingu Úsmevu ako dar.

Pomoc deťom a rodinámPodľa zistení organizácie Úsmev ako dar v ústavnej starostlivosti žije viac ako 5000 detí, vyše polovica z nich by sa mohla vrátiť k rodičom, keby sa rodine niekto systematicky venoval a podal jej pomocnú ruku. Za desať rokov sa takto podarilo pomôcť 255 rodinám, 469 deťom a 218 mladým dospelým. „Vyrástla som v detskom domove, sama sa starám o tri deti, dve chodia do školy a s tou najmladšou som na rodičovskej dovolenke. Prešla som už šiestimi krízovými centrami, ale v tomto úsmeváckom je to zatiaľ najlepšie. Veľmi si vážim podpory, ktorej sa nám tu už rok dostáva. Túto pomoc si vážim, lebo bez nej by som určite prišla o deti, skončili by v detskom domove a ja možno aj na ulici. Tu som opäť začala veriť, že môžem začať od znova a snívam o vlastnom bývaní,“ rozpráva svoj príbeh Stanka (34). „V rámci možností sa nám tu býva dobre. Muž pracuje v pekárni, ja sa starám o ročné dvojičky, pričom synček má zdravotné ťažkosti súvisiace s krvácaním do mozgu. Pochádzame zo Spišskej Novej Vsi, do Bratislavy sme prišli za lepším zárobkom. Žiaľ, naša situácia sa nevyvinula dobre a preto sme vďační, že tu môžeme byť. A veľmi sme sa potešili, že do budovy prestalo zatekať, keďže sa podarilo opraviť strechu,“ hovorí Zuzana (37).

Kúpa budovy centra a jeho rekonštrukcia si v minulosti vyžiadali 83.000 euro, projekt podporil aj Arcibiskupský úrad výťažkom zo siedmeho ročníka Svätomartinskej zbierky, ktorá bola prerozdelená aj do ostatných centier na Slovensku. „Úsmev ako dar je spoločenstvo ľudí, ktorí sú nadchnutí službou pre dobro rodín. Pomáhajú rodinám i manželstvám v kríze a zároveň majú veľkú vnímavosť voči tým, ktorí sa dostali do detských domovov. Táto ich vnímavosť je pre mňa veľkým povzbudením,“ povedal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Výrazne finančne prispelo tiež Katolícke hnutie žien Slovenska výnosom z charitatívneho podujatia Podeľme sa v roku 2016.

Pomoc rodinám v núdzi

Obnova strechy si vyžiadala 15.000 euro. „Myslíme si, že dom bez strechy je ako dieťa bez rodiča. Pomoc bratislavskému centru Úsmevu ako dar je našou srdcovou záležitosťou. Aj z príbehov našich klientov, ktorým sme sa postarali o novú alebo vynovenú strechu nad hlavou, totiž vieme, že niekedy samotný úsmev ako dar pre človeka v núdzi nestačí. Mnohí potrebujú aj hmotnú pomoc a preto sme boli s radosťou súčasťou tohto projektu. Dúfame, že pod touto novou strechou im život začne písať aj nový a lepší príbeh,“ povedal Radovan Slobodník, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne.

Úsmev ako dar v súčasnosti aktívne podporuje až 353 biologických rodín, v ktorých sa nachádza cez 1057 detí vrátane rodín mladých dospelých a podporuje 148 náhradných rodín, v ktorých vyrastá 350 detí. „Sme najšťastnejší vtedy, ak sa nám podarí zvrátiť osudy rodín, ktorým reálne hrozilo, že ich deti budú vyňaté a umiestnené do CDR. Vďaka našim partnerom môžu tieto deti stráviť bezpečné detstvo vo vlastnej rodine,“ uzavrel Jozef Mikloško, predseda Úsmevu ako dar.

Pomoc rodinám v núdziPríbeh pani Stanky
Stanka Kohútová (34) je mamou troch detí Valérie (3), Peťka (7) a Nelky (9) a v Centre na obnovu rodiny v Bratislave býva vyše roka.
„Vyrastala som v detskom domove, moji rodičia neboli schopní sa o mňa postarať. Na jednom z podujatí Úsmevu ako dar som spoznala predsedu tohto združenia Jozefa Miloška, ktorý mi odvtedy veľmi pomáha. Či už išlo o materiálnu výpomoc alebo bývanie. S otcom mojich detí som sa musela rozísť, lebo začal užívať návykové látky a nechcela som jeho vplyvom ohroziť naše deti. V tomto Centre sa mi po tom všetkom podarilo opäť sa postaviť na nohy. Bez tejto podpory by moje deti skončili v detskom domove a ja by som pravdepodobne skončila na ulici. Nie je to stále pre mňa jednoduché o všetko sa postarať, ale do Centra chodia aj dobrovoľníci, dostávame tu aj odborné poradenstvo, takže to je veľké plus. Všetci obyvatelia Centra sme veľmi vďační Prvej stavebnej sporiteľni, že prispela na obnovu strechy. Ďakujeme za každú pomoc, ktorej sa nám dostáva, posúva nás to vpred. A za každý úsmev, lebo úsmevy, tie tu naozaj nechýbajú. Mojím osobným želaním by bolo, aby sme mali raz vlastné bývanie a hlavne, aby som stále mohla byť so svojimi deťmi. To je môj cieľ, bojujem za lepší život.“

Pomoc rodinám v núdziPríbeh pani Zuzany
Zuzana (37) býva už rok v Centre na obnovu rodiny s manželom a takmer dvojročnými dvojičkami Evičkou a Lackom.
„S manželom pochádzame zo Spišskej Novej Vsi. Do Bratislavy sme prišli za lepším životom. Áno, sú tu síce lepšie platy, ale aj vyššie náklady na život. Žiaľ nevyšlo nám všetko tak, ako sme chceli, aj preto sme sa ocitli v tejto nie ľahkej situácii. Niekedy sa stane, že nám to finančne nevyjde, že si musíme požičať peniažky, ale vždy ich vrátime. Naše detičky sú úžasné, len máme starosť s Lackom, lebo mal krvácanie do mozgu, musíme chodiť po doktoroch, na vyšetrenia a na rehabilitácie. Pri tejto diagnóze je riziko, že bude postihnutý, je vidno, že sa nerozvíja a nenapreduje tak, ako Evička. Preto som veľmi vďačná, že máme strechu nad hlavou vďaka Úsmevu ako dar a že je obnovená vďaka Prvej stavebnej sporiteľni. Že môžeme byť aj s mojím manželom, ktorý pracuje v pekárni, spolu. Snažíme sa, ako sa dá. Ďakujeme pánovi Adamjakovi aj pani Demeterovej. Nebyť tejto aj ich pomoci, naše deti by určite skončili v detskom domove. Aj naším snom je raz mať svoje bývanie, svoje súkromie. Chcela by som sa zamestnať. Roboty sa nebojím, len musím mať postarané o deti.“

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.