Dobrovoľníctvo

Dobrovoľníctvo je jedným zo základných pilierov Spoločnosti Úsmev ako dar. Boli to kedysi práve dobrovoľníci, ktorí začali písať našu históriu. Boli to oni, ktorí začali pracovať s deťmi v detských domovoch. Dnes sú dobrovoľníci neoddeliteľnou súčasťou všetkých projektov spoločnosti Úsmev ako dar.  Aj vďaka nim vieme pomáhať ohrozeným deťom a rodinám a napĺňať tak naše motto ... aby každé dieťa malo rodinu.

Aj v súčastnosti sú dobrovoľníci neodeliteľnou súčasťou našej práce a pomáhajú nám s organizovaním a realizáciou našich projektov a programov akými sú zbierky, koncerty s deťmi a pred deti. Naši dobrovoľníci sa aktívne zapájajú aj do bežného chodu našich pobočiek po celom Slovensku.

deti

Z niektorých dobrovoľníkov sa vyprofilujú naši "Anjeli", ktorých činnosť sa sústreďuje hlavne na prácu s deťi v detských domovoch. Nie každý náš dobrovoľník je automaticky i Anjel. Na to aby sa stal Anjelom musí preukázať svoju ochotu dlhodobo pracovať s deťmi v domoch. Anjel sa stáva pre naše deti v domoch priateľom, kamarátom. 

Staň sa našim dobrovoľníkom - anjelom.

Kto môže byť naším dobrovoľníkom? Každí, kto má záujem nezištne pomáhať a venovať dobrovoľne svoj voľný čas niekomu, kto to potrebuje.

V prípade Vášho záujmu neváhajte kontaktovať naše pobočky - Kontakt.

 

Sme bohatší o nových dobrovoľníkov – anjelov

Anjelský programAnjelský program je dlhodobý rozvojový dobrovoľnícky program starajúci sa o to, aby každé dieťa z detského domova malo vedľa seba blízku podpornú osobu – svojho „anjela“ strážneho. Dôležitým prvkom Anjelského programu je akreditované vzdelávanie pre dobrovoľníkov dlhodobo pracujúcich s deťmi v konkrétnych detských domovoch a náhradných rodinách pod názvom Anjelská akadémia.

Anjelská akadémia je trojročný systematický vzdelávací program na celoslovenskej úrovni určený pre našich dobrovoľníkov, ktorý ich pripravuje na prácu so špecifickou skupinou detí prostredníctvom voľnočasových a pracovných aktivít v rámci vzdelávania.

Čítať viac...

Dobrovoľníci to v Ružomberku vedia

RK naj dobrovolnik 003Titul „doborovľník roka“ v Ružomberskej pobočke získala tento rok Ivana. Okrem mnohých aktivít, ktoré vykonávala so záujmom o rozvoj Ružomberskej pobočky sa aktívne venovala deťom zo samostatnej skupinky v Liptovskom Trnovci. Diplom výherkyni odovzdala minuloročná dobrovoľníčka roka Natália Drdaková.

Čítať viac...

Noví ľudia, nová spoločnosť

dobrovolnicka prax KE 004Vždy keď sa naskytne príležitosť prezentovať dobrovoľnícku činnosť našej organizácie pred študentmi sociálnej práce, natisne sa mi rovnaká otázka: „Sú budúci sociálni pracovníci ochotní otestovať si svoje zručnosti a doposiaľ získané vedomosti práve dobrovoľníckou činnosťou? Je pre nich dobrovoľnícka činnosť dostatočnou praktickou skúsenosťou?“ Úvahy nad týmito a podobnými otázkami ma priviedli k rozhodnutiu predstaviť študentom odboru Sociálnej práce na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach dobrovoľníctvo v novom, netradičnom svetle.  

Čítať viac...

Druhý ročník Olympiády nízkoprahových klubov je za nami

olympiada nizkoprahov 0058. júna 2013 areál Don Bosca na Mamateyovej ulici v Petržalke privítal 140 detí z 8 nízkoprahových centier Bratislavy, detského domova a krízových zariadení pre matky s deťmi, ktoré spoločne súťažili v tímových disciplínach, chlapci bojovali a svoju stratégiu si vyskúšali vo futbale, vybíjanej a preťahovaní lanom, jednotlivci bežali, skákali vo vreci, okrem súťaží program dopĺňali voľnočasové aktivitky v tzv. „chill out zóne“ J . Deti a mládež vo veku od 2 do 17 rokov prekonávali samých seba a každý si mohol aspoň na chvíľočku vyskúšať, aké je to byť malým Olympionikom.

Čítať viac...

Dúhový tábor

Duhovy tabor5Sedem zázrakov, sedem farieb dúhy, sedem trpaslíkov... Číslo sedem bolo odjakživa číslicou plnosti. Možno preto ma dúha vo svojom spektre práve 7 farieb. S takouto ideou začal náš malý projekt, ktorý sme si pripravili pre deti zo satelitu v Trebišove, detského domova v Sečovciach. Našich sedem stretnutí malo byť akousi prípravou na vytúžený každoročný letný tábor. Každé stretnutie predstavovalo jednu farbu za ktorou sa skrývala úloha. Po jej vyriešení deti zbierali dúhové body, ktoré boli vstupenkou na letný tábor.

Čítať viac...

Leto v Prievidzi

leto v pd 01Počas júla sme strávili pekný týždeň s detičkami z krízových rodín. Snažili sme sa vytvoriť program, ktorí deti osloví a budú mať na čo spomínať. Od kreslenia, cez hry v telocvični sme realizovali aj náročnejší výlet v Dinoparku v Bojniciach. Deti si mohli vyskúšať aj rôzne atrakcie. Niektorí sme prekonali svoje obavy a povozili sme sa na koni či ťave. Navštívili sme tvorivé dielne, kde pod vedením odborníka si deti rozvíjali jemnú motoriku pri práci s hlinou a modelovaní.

Čítať viac...

Štiavnickí dobrodruhovia

dobrodruhovia 07Hlavným cieľom podujatia bolo prehĺbiť vzájomné vzťahy medzi deťmi a nadviazanie nových priateľstiev. Viedli sme deti k väčšej samostatnosti a zodpovednosti za seba i za kolektív. Deti sa spolupodieľali pri organizovaní programu, pričom si zvyšovali sebavedomie. V neposlednom rade spoznávali krásy živej a neživej prírody Štiavnických vrchov, ale takisto rôznymi aktivitami v prírode si rozcvičovali pohybové schopnosti a kondíciu. Okrem toho sme sa vzdelávali počas spoločných diskusií na témy ako: protidrogová prevencia či uvažovanie o budúcnosti. 

Čítať viac...

Tábor pre súrodencov

surodenci tabor 2012 01Súrodenci, ktorí sa nevideli aj niekoľko rokov, spolu strávili týždeň na súrodeneckom tábore spoločnosti Úsmev ako dar v Račkovej doline. Deti z piatich súrodeneckých skupín, ktoré vyrastajú v rôznych zariadeniach náhradnej starostlivosti po celom Slovensku, sa v čase od 22. do 28. júla stretli v Račkovej doline, aby tu obnovili súrodenecké väzby a potvrdili tak svoju spätosť s rodinou. Hoci žijú oddelene, odniekiaľ pochádzajú, a poznanie vlastného zázemia im jedného dňa umožní zodpovedať si naliehavú otázku: „Kto som?“ 

Čítať viac...

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar

Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.

Usmev logo white text

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte informácie o našej činnosti a našich projektoch.
Joomla Extensions powered by Joobi

Vy sa pýtate, my odpovedáme...

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.