Anjelský program

Anjelský program je dlhodobý rozvojový dobrovoľnícky program zameraný predovšetkým na prácu s deťmi a mládežou v detských domovoch a náhradných rodinách, ale tiež s deťmi z biologických rodín, ktoré sa ocitli v kríze.

deti 2Anjeli navštevujú detské domovy, organizujú pre deti voľno časové aktivity, tábory a víkendové pobyty mimo domova. Cieľom programu je, aby si deti v detských domovoch vytvorili pozitívne vzťahy a priateľstvá s rovesníkmi žijúcimi mimo domova. Anjeli pomáhajú deťom rozvíjať ich osobnostné predpoklady, snažia sa vzbudiť u nich záujem o umenie, kultúru a šport. Súčasťou programu sú aj víkendové pobyty a tábory mimo zariadenia, ktoré majú menší rodinný charakter. Takéto podujatia slúžia na prehĺbenie vzťahov medzi deťmi a dobrovoľníkmi, ale aj medzi deťmi samotnými.

Náš  Anjel nenahrádza rodičov, ale v živote dieťaťa zohráva podpornú rolu. Je jeho veľkým kamarátom, dôverníkom, oporou, radcom. Pomáha mu v ťažkých chvíľach, pri dôležitých  rozhodnutiach, no teší sa s ním pri radostných udalostiach.

Nie každý náš dobrovoľník je automaticky i Anjel. Na to aby sa stal Anjelom musí preukázať svoju ochotu dlhodobo pracovať s deťmi v domoch. Anjel sa stáva pre naše deti v domoch priateľom, kamarátom.

 

„Vo veku, keď som potreboval maminu, dotyky a objatie, ale nedostával som ich, mi veľmi pomohol detský domov a Úsmev ako dar. Dva roky potom, ako som prišiel do domova, začali k nám intenzívne chodiť anjeli, brávali nás von, na tábory, spoznal som veľa nových ľudí. Vtedy som si uvedomil, že aj ja chcem pomáhať. Poznám život v detskom domove a snažím sa pomôcť druhým, aby sa cítili lepšie."

Tomáš Vrzala, archanjel a domovák

Prečo sme dobrovoľníci na Úsmeve?


 

Východniarsky rok!

Anjelská kapustnica 2018Koniec roka je časom zhodnotenia a bilancovania doposiaľ vykonaného, rozpracovaného či plánovaného. Aktivity regionálnej pobočky v Košiciach v rámci Anjelského dobrovoľníckeho programu boli celý rok 2018 veľmi rôznorodé a radi by sme na niektoré z nich poukázali. Začiatkom roka je priestor na malé vydýchnutie a postupné pomalé plánovanie jedného z dôležitých podujatí akým je regionálne kolo Najmilšieho koncertu roka. Jeho uskutočneniu predchádza intenzívna príprava nie len organizačného tímu, ale aj samotných vystupujúcich, detí a mládeže.

Čítať viac...

Hurá zimné prázdniny !!

lyzovacky2017 6Dva týždne, dve podujatia, dve skupiny detí ... a jeden zámer. Vďaka dlhodobej podpore našich partnerov sme si počas jarných prázdnin opäť užili dve lyžovačky, ktoré sme pripravili pre deti z detských domovov, náhradných rodín a sociálne slabých rodín. Okrem množstva zážitkov z denného a večerného lyžovania sme pre deti pripravili špeciálne cielené hry a večerné hry čerpajúce z aktivít našich odskúšaných psychosociálnych výcvikov. Sú veľkou motiváciou a zdrojom zážitkov, prostredníctvom týchto aktivít sa umocňujú ich vzájomné väzby i pocit vlastnej hodnoty.

Čítať viac...

Leto ako sa patrí!

nitra bane 2015 011S ,,Úsmevom v srdci“ sme 13. - 18. júla 2015 prežili pár krásnych zážitkov v letnom tábore v Štiavnických Baniach. Zúčastnili sa ho deti z detských domovov a deti z náhradných rodín, medzi ktorými vznikli krásne nové priateľstvá.

Čítať viac...

Cesta do rozprávky

bojnice rkt 003Keď sme sa pýtali detí z detských domovov a ohrozených rodín, kam by chceli ísť na výlet, vždy nám hovorili o Bojniciach. Je to miesto, kde máte priestor na to vrátiť sa späť do čias minulých a predstaviť si aké by to bolo, keby sme boli princezné a princovia.

Čítať viac...

Sebarealizovanie sa bez drog

stop fajceniuVďaka podpore Mesta Ružomberok sa 26-28.6.2015 konalo v Komjatnej pri Ružomberku víkendové podujatie s názvom „Sebarealizovanie sa bez drog“. Zúčastnila sa ho mládež z detského domova, ktorá už v minulosti mala kontakt s drogou, prípadne hrozí, že v blízkej budúcnosti ju mať bude.

Čítať viac...

Športový duch východ láka!

domovacke km 2015 001Za znenia slovenskej hymny a veľkého potlesku účastníkov sa 1. mája 2015 v Areály Technickej univerzity v Herľanoch odštartoval už 17. ročník bežeckého podujatia s názvom Domovácke kilometre uja Peťa. Všetci bežci  a bežkyne s rukou na hrudi slávnostne prisahali športovú férovosť a ohľaduplnosť k ostatným svojim súperom.

Čítať viac...

Tanečná víkendovka: Let´s dance

tanecna vik BA 002Vikendový pobyt sa uskutočnil od 27.2. do1.3.2015. Cieľom projektu bola prevencia proti kriminalite prostredníctvom tanečného sústredenia pre deti zo sociálne slabších rodín, ktorý majú už 3 rok tanečnú skupinu T.L.O.B.

 

Čítať viac...

Lyžovačkou proti drogám

lyziarsky BA 004Vďaka projektu Prevencia proti kriminalite sme zorganizovali zimný pobyt pre 19 deti z detského domova a zo sociálne znevýhodnených rodín v termíne od 27.2 do 4.3.2015. Deti sa mali možnosť naučiť a zdokonaľovať v lyžovaní, nadviazať nové kamarátstva a pomocou aktivít zameraných na prevenciu sociálno-patologických javov sa mali možnosť naučiť zmysluplnému využitú voľného času.

Čítať viac...

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar

Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.

Usmev logo white text

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte informácie o našej činnosti a našich projektoch.
Joomla Extensions powered by Joobi

Vy sa pýtate, my odpovedáme...

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.