» Vzdelávací program rozvíja praktické zručnosti účastníkov, aby ich každodenná interakcia s deťmi v náhradnej starostlivosti bola pre deti uzdravujúcou korektívnou skúsenosťou a pre dospelých naplnením.
» Správanie detí v zariadeniach je pre zamestnancov často nečitateľné a každodenné výchovné situácie môžu byť vyčerpávajúce. Ide často o deti s históriou zanedbávania, týrania a zneužívania, aktuálne sa prejavujúce ťažkosťami v prežívaní i správaní (diregulácia). V súvislosti s tým vyžadujú špecifické prístupy. Efektívnosť bežných výchovných intervencií oslabuje veľký počet detí na jedného vychovávateľa (kolektívna výchova) a zároveň zvýšená potreba individuálneho prístupu.
» Ako vysoko funkčný prístup k výchove traumatizovaných detí sa javí terapeutické rodičovstvo založené na princípoch dyadickej vývinovej terapie DDP, fokusovanej na prácu s deťmi s poruchami vzťahovej väzby. Výcvik terapeutickej (liečivej – uzdravujúcej) výchovy vznikol adaptáciou výcviku terapeutického rodičovstva na podmienky kolektívnej starostlivosti v zariadeniach, t.z. je zdrojom cenných praktických zručností v individuálnej starostlivosti o deti v PNR a NRS, ale v kolektívnom zariadení. Ponúka pracovníkom zariadení porozumenie vplyvu vývinovej traumy na správanie dieťaťa, rozumieť jeho vnútornému svetu a nachádzať účinné výchovné postupy, ktoré zároveň prinášajú pocit naplnenia vo svojej výchovnej práci.
Program je určený pre zamestnancov zariadení SPODaSK a školských zariadení.
» Program prináša komplexné informácie z teórie attachmentu (vzťahovej väzby) a zdôrazňuje kľúčovú potrebu vytvárania emočného spojenia medzi dieťaťom a jeho vzťahovou osobou. Výcvik kladie dôraz na nácvik empatického, citlivého a zároveň efektívneho prístupu, ktorý buduje dôveru a rezilienciu dieťaťa (PACE). Súčasťou sú aj témy psychohygieny a starostlivosti o svoje duševné zdravie. Dobrou praxou je práca s konkrétnymi príbehmi, ktoré prinášajú sami účastníci.
» Terapeutické zručnosti získané počas výcviku sú cenné aj pre osobnostný rozvoj a skvalitnenie vzťahov v rodine či v blízkom okolí. Pretože vzťahy sú to najcennejšie, čo máme.
Obsahovo kurz nadväzuje na PRIDE advanced.
Cieľová skupina: vychovávatelia, pomocní vychovávatelia, psychológovia, špeciálni pedagógovia, liečební pedagógovia, sociálni pedagógovia, sociálni pracovníci, asistenti sociálnej práce.
Rozsah: 54 hodín
Termín konania: 1. kvartál roka 2025, po naplnení potrebného počtu účastníkov
Cena: 699€