V sobotu 28. septembra mohli návštevníci starého mesta v Bratislave stretnúť deti z detských domovov, krízových centier a ohrozených rodín. Neprechádzali sa len tak bezcieľne, boli zaneprázdnené hľadaním indícií, plnením úloh a spoznávaním tých najznámejších pamätihodností. Spoločnosť Úsmev ako dar pre ne pripravila prvý ročník mestskej hry Spoznaj svoje hlavné mesto.
Mestskej hry sa zúčastnilo viac ako 60 detí z troch detských domovov (Bernolákovo, Učiteľská, Brána do života), troch krízových centier (Dúha, Budatínska, Maják nádeje) a siedmich rodín v kríze. Organizátori ich krátko popoludní privítali na Primacionálnom námestí, kde sa deti rozdelili do tímov a vyzbrojené odhodlaním a chuťou obstáť čo najlepšie vykročili do ulíc starého mesta. Všetky skupiny sprevádzali dobrovoľníci, no zvládnuť úlohy na stanovištiach, získať potrebné indície pre ďalší postup a doplniť chýbajúce slová do tajničky museli už deti sami. A zhostili sa toho naozaj s vervou. Hoci si spočiatku príliš nedôverovali, s každým absolvovaným stanovišťom nadobúdali väčšiu a väčšiu istotu.
Zastávok, na ktorých deti čakali súťažné zadania, bolo v starom meste spolu 7: Hlavná pošta, Univerzitná knižnica, Hlavné námestie, historická budova Slovenského národného divadla, Dóm sv. Martina a Kapucínska ulica.
„Na Hlavnom námestí, napríklad, bolo ich úlohou vytvoriť spolu s okoloidúcimi čo najdlhšiu živú reťaz. Pri Univerzitnej knižnici zase hľadali zvitky básničiek, ktoré sa museli naučiť naspamäť. Ak sa im to podarilo, získali indíciu, ktorá ich doviedla na ďalšie stanovište, a tiež chýbajúce slovo do tajničky,“ vysvetľuje za organizátorov Zuzana Spiessová.
Okrem toho deti počas svojej cesty mestom vypĺňali dotazník, ktorý ich nabádal k tomu, aby si všímali detaily, získavali konkrétne informácie a spoznávali mesto, takpovediac, zblízka. Napokon sa všetci mali stretnúť na mieste, ktoré sa ukrývalo v tajničke: Pozri sa na najdlhšiu rieku Európskej únie z prevráteného stola. Našťastie všetky tímy tajničku rozlúštili a dorazili správne na Bratislavský hrad. Tu sa hra vyhodnotila a vyhlásili sa výsledky. Na prvom mieste sa umiestnili deti z ohrozených rodín, druhé skončili deti z detského domova v Bernolákove a o tretie miesto sa podelili krízové centrá Maják nádeje a Budatínska.
Potom už na malých prieskumníkov čakala vyhliadková jazda po Bratislave Prešporáčikom. Bola to odmena za vynaloženú námahu aj príležitosť zopakovať si všetko, čo sa počas dňa naučili. Deti sa už neviezli mestom ako cudzinci, ale ako starí známi, ktorí poznali jeho zákutia i niektoré momenty z bratislavskej histórie.
„Mestská hra je výborný spôsob, ako u detí zo sociálne znevýhodneného prostredia povzbudiť záujem o vzdelanie, podporiť ich socializáciu a oboznámiť ich s prostredím, v ktorom žijú a ktorého sú súčasťou,“ hodnotí zmysel prvého ročníku mestskej hry Emília Bezáková z Úsmevu ako dar.
Ďakujeme partnerom projektu: Nadácii Bratislava, Tour4you a McDonald´s.