Aká je tá cesta?
1. KROK: Rozhodnutie - vziať si dieťa do svojej rodiny. V tomto procese vám radi poskytneme poradenstvo a podporu. Je veľa ľudí, ktorí rozmýšľajú o osvojení (adopcii), no váhajú. My vám radi pomôžeme zbaviť sa týchto otáznikov.
2. KROK: Návšteva úradov - druhým krokom je návšteva Úradu práce, soc. vecí a rodiny v mieste vášho bydliska na odbore sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately. Venovať sa vám bude sociálny pracovník, ktorý vám vydá tlačivo žiadosti o zapísanie do zoznamu žiadateľov o náhradnú starostlivosť.
3. KROK: Príprava - každý žiadateľ musí prejsť prípravou na náhradnú rodinnú starostlivosť, ktorú realizujú dané úrady práce, soc. vecí a rodiny cez svoje referáty poradensko-psychologických služieb alebo akreditované subjekty. Úsmev ako dar je jedným z akreditovaných subjektov.
4. KROK: Sprevádzanie – naším cieľom je stáť pri náhradných rodinách aj vtedy, keď už majú dieťatko doma a zdieľať s nimi všetky starosti aj radosti života náhradnej, či osvojiteľskej rodinky.
Regionálne kontakty, kde získate všetky potrebné informácie, pomoc, sprevádzanie:
Bratislava, Trnava – Lucia Černá, 0903 781 464, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Košice, Prešov – Veronika Prokopová, 0903 781 761, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Ružomberok – Samuel Vaňo, 0903 781 463, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Nitra - Mgr. Mária Konceková, 0907 342 330, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Banská Bystrica – Lucia Sobotková, 0908 245 751, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Prievidza – Michaela Brunclíková, 0903 781 466, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Centrum podpory náhradného rodičovstva
Projekt budovania siete podpory náhradného rodičovstva s podporou Nadácie J&T.
Viac než dve desaťročia sa spoločnosť Úsmev ako dar venuje nielen deťom v detských domovoch, ale aj náhradným rodinám, ktoré tieto deti prijímajú a vytvárajú im nové rodinné zázemie. Od 1.5.2013 sa naša starostlivosť o náhradné rodiny ešte zintenzívni a skvalitní. Otvárame tri Centrá podpory náhradného rodičovstva v troch slovenských regiónoch.
Centrum pre Východoslovenský kraj vznikne v Košiciach, centrum pre Stredoslovenský kraj v Prievidzi a centrum pre Západoslovenský kraj v Bratislave. Vďaka týmto centrám budú môcť naši odborníci kvalifikovane a efektívne vyhľadávať, vzdelávať a sprevádzať náhradných rodičov z celého Slovenska.
V každom z troch Centier podpory náhradného rodičovstva bude pôsobiť erudovaný sociálny pracovník a psychológ, prípadne terapeut.
Klub náhradných rodín
Klub náhradných rodičov Úsmev v Bratislave
Za spoluprácu ďakujeme:
Klub náhradných rodičov - Úsmev v Trnave
Klub náhradných rodičov - Úsmev v Senici
Klub náhradných rodičov - Úsmev v Prievidzi
Svojpomocná skupina pre náhradných rodičov - Nitra
Svojpomocná skupina v Košiciach
„Rodina je ... keď sme všetci doma a so všetkými sa ľúbim ...“
Filip, 4 roky (vyrastá vo vlastnej rodine)
„Rodina je ... teta a ujo, Peťo, Zuzka, Veronika a ja a moja mama ...“
Marek, 5 rokov (vyrastá v pestúnskej rodine)
Na začiatku všetkého môže byť otázka: „Čo môžem urobiť pre dieťa z detského domova?“ No na to, aby sme mohli týmto deťom pomôcť, potrebujeme sa najskôr naučiť napĺňať potreby detí z detských domovov - ich fyzické, mentálne, vzdelávacie, spoločenské, psychologické a duchovné potreby. Niektorí z nás potrebujú spoznať život detí v detských domovoch a to, ako toto prostredie ovplyvňuje život a osobnosť dieťaťa. Niektorí potrebujú oživiť svoje predstavy o pomoci a svojich schopnostiach, túžbach a snoch. Potrebujú pochopenie toho, čo by mali urobiť, toho, čo sú ochotní a schopní priniesť do náhradného rodičovstva. Odpovedať si na dôležité otázky - možno nie všetky, ale určite na tie najzávažnejšie a prioritné.
Osvojenie (Adopcia) a formy náhradnej rodinnej starostlivosti:
Evidenciu žiadostí fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, o zapísanie do zoznamu žiadateľov, vedie určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Agendu náhradnej rodinnej starostlivosti v rámci ÚPSVaR vedie odbor sociálnych vecí - oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a rodiny. Priamo tam sa vám bude venovať sociálny pracovník, ktorý vás požiada o vyplnenie informatívneho dotazníka a postupne, spolu s vašou pomocou pripraví vašu spisovú dokumentáciu. Rozhodnutie pre náhradnú rodinnú starostlivosť nesie so sebou veľa emócii, nadšenia i obáv. Každý z nás sa v neznámych situáciách cíti neistý a potrebuje podporu a uistenie. Takže pokiaľ zatiaľ váhate prvé kroky nasmerovať na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v mieste vášho trvalého bydliska (možno máte pocit, že to je už veľmi záväzné alebo sa len chcete ešte uistiť,...), radi Vás uvítame na regionálnej pobočke SPDDD Úsmev ako dar v rámci Vášho kraja a pomôžeme Vám s prípravou žiadosti a zodpovieme Vaše otázky. Upozorníme Vás tiež na to, akú spisovú dokumentáciu budú od Vás požadovať a ako prebieha celý prípravný proces...
Čo musí vaša spisová dokumentácia obsahovať?
Po uzavretí vašej kompletnej dokumentácie bude vaša žiadosť postúpená na odbor sociálnoprávnej ochrany detí a rodiny na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo vašom krajskom meste. Tu budete evidovaný ako žiadateľ o niektorú z foriem náhradnej rodinnej starostlivosti zapísaním do zoznamu žiadateľov.
Príprava sa realizuje prostredníctvom programu PRIDE. Ide o zážitkový program, ktorý sa opiera o emocionálnu stránku človeka a jeho zážitkové skúsenosti. Umožňuje dospelým spoznať svoje schopnosti, aby mohli účinne pomáhať deťom vyrovnať sa so svojou minulosťou, prijať prítomnosť a pripraviť sa na samostatnú budúcnosť. Základným princípom programu je presvedčenie, že hodnota rodinného života pre deti je veľmi dôležitá, a že dieťa sa plnohodnotne môže rozvíjať len v úprimnom a hlbokom vzťahu s dospelým – rodičom, ktorý zabezpečuje jeho potreby. Tento názov je vytvorený zo začiatočných písmen slov (pride z angl. = hrdosť) :
Parent (Rodič)
Resources (Zdroje)
Information (Informácie)
Development (Rozvoj)
Education (Výchova)
Ako prebieha v praxi výcvikový program PRIDE?
Program PRIDE sa skladá z 30 hodín, rozdelených do 9 stretnutí, väčšinou 1x týždenne. Stretnutia sa realizujú skupinovo (10 - 15 účastníkov). Súčasťou sú aj 3 individuálne konzultácie, rozhovory vo vašom domácom prostredí. V celom procese sa vám venujú dvaja odborníci (skupinovo a tiež individuálne) a sprevádzajú vás zážitkovým procesom. Po ukončení výcviku a vzájomnom zhodnotení, vám bude udelený certifikát - potvrdenie, či ste pripravení a chcete prijať do svojej rodiny dieťa iných rodičov. Avšak ani po ukončení výcviku PRIDE nezostávate sami. Tréneri vám naďalej budú pomáhať pri príprave na prijatie dieťaťa a budú vám odbornou oporou aj po jeho prijatí.
PRIDE vám pomôže vidieť potreby detí a získať schopnosti, ako tieto potreby môžete naplniť. Keď sami uznáte, že chcete konať, nebojte sa a napriek všetkým pochybnostiam príďte na stretnutia. Veríme, že PRIDE vám pomôže rozhodnúť sa.
Program PRIDE sa vyvinul z dlhoročného projektu iniciovaného štátnymi i neštátnymi subjektmi venujúcimi sa otázkam starostlivosti o deti v štáte v Illinois v USA. Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar tento program prijala a aplikuje ho pri starostlivosti o dieťa a jeho rodinu od roku 2002.
Kedy otvárame nové kurzy?
Bratislava - kontakt: Emília Bezáková - 0903 781 744
Košice - kontakt: Žaneta Repická - 0903 781 468
Prievidza - kontakt: Jana Kocanová - 0905 670 616
Nitra - kontakt: Katarína Minarovičová - 0910 964 949
Trnava - kontakt: Jana Martinkovičová - 0904 879 155
Banská Bystrica - kontakt: Beáta Šnapková - 0908 289 634
Dolný Kubín - Kontakt: Emília Bezáková - 0903 781 744
Ciele programu PRIDE:
1. Uspokojiť a naplniť všetky vývinové i špecifické potreby detí umiestnených v náhradných rodinách.
2. Posilniť a podporiť všetky rodiny okolo dieťaťa - biologickú, širšiu i náhradnú.
3. Zvýšiť kvalitu náhradnej rodinnej starostlivosti prostredníctvom efektívneho náboru, prípravy a tréningu, vzájomného hodnotiaceho procesu a sústavného rozvoja zručností náhradných rodičov.
Cieľovými skupinami programu PRIDE sú:
a.) náhradní rodičia -zlepšenie kvality ich pripravenosti na náhradné rodičovstvo,
b.) vychovávatelia a odborní pracovníci,
c.) biologickí rodičia detí - rozvoj ich rodičovských zručností.
Svojpomocné skupiny
Je názov stretnutia náhradných rodičov, dobrovoľníkov a priateľov společnosti Úsmev ako dar, odborníkov v starostlivosti o dieťa v náhradnej rodine. Diskusiu skupiny vedú obvykle tréneri programu PRIDE, ak sa skupina nerozhodne inak. Dopredu si stanovíme ciele diskusie.
Obsahom diskusie je naplnenie aktuálnych potrieb účastníkov:
Na skupinu si podľa potrieb pozývame odborníkov v starostlivosti o deti a využívaní nových foriem a metód v starostlivosti o prijaté dieťa. Je to vynikajúca príležitosť, ako sa dozvedieť nové možnosti, povzbudenia a informácie zadávaním mnohých otázok ľuďom, ktorí na ne poznajú odpovede priamo, keďže priamo pracujú v tejto oblasti, alebo poznajú tieto témy z vlastných skúseností.
Vážení náhradní rodičia, srdečne vás pozývame na spoločné stretnutie s názvom VZDELÁVACIA STREDA dňa 18. apríla 2018 od 9:00 do 14:30 v priestorov Úsmev ako dar v Nitre. Témou stretnutia je Vzťahová väzba. Účasť je bezplatná. Starostlivosť o deti bude zabezpečená. Z organizačných dôvodov prosím o potvrdenie účasti najneskôr do 15.4.2018 na telefónnych číslach uvedených nižšie na plagáte.
Milí priatelia. Pozývame Vás na ďalšiu svojpomocnú skupinu náhradných rodín, ktorá sa bude konať 17.2.2018 od 15:00 do 17:00 v Centre Dorka, Hemerkova 28, Košice. Hosťom bude Mgr. Danka Pukancová. Téma: Vzťahová väzba. Je to jedna s veľmi dôležitých tém pre starostlivosť a porozumenie zložitosti mnohých detí, ktoré sú v náhradných rodinách. Tešíme sa na Vás.
Počas svojpomocnej skupiny bude zabezpečená starostlivosť o deti. Svoju účasť nám z organizačných dôvodov prosím nahláste vopred na mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.. Ak viete o niekom, pre koho by bola táto téma užitočná, prosím posuňte mu túto informáciu. Ďakujeme.
Náhradné rodiny so svojimi deťmi z východného Slovenska sa v termíne od 24.11 do 26.11.2017 zúčastnili víkendového pobytu v rekreačnom zariadení neďaleko Košíc na Zlatej Idke. Rodinné stretnutie bolo zamerané na vzdelávanie rodičov, s témou: Identita rómskeho dieťaťa. Akciu odborne viedla lektorka Mgr. Jolana Náterová. Pobytu sa zúčastnili náhradní rodičia a ich deti, ktoré sú pestúnskej starostlivosti, v osvojení alebo v profesionálnej rodine.
Vážení priatelia. Srdečne Vás pozývame na víkendovku náhradných rodín, ktorú pre Vás pripravujeme na 24. - 26.11. na Zlatej Idke. Pozvali sme skvelú lektorku Jolku Nátherovú, ktorá bude hovoriť na tému Identita Rómskeho dieťaťa. Veríme, že táto téma bude pre mnohých z Vás užitočná. Srdečne Vás na ňu pozývame.
Spoločné stretnutie pracovníkov Úsmevu so sociálnymi pracovníkmi odd. sociálno-právnej ochrany a soc. kurately pod vedením Mgr. Karola Hertélyho, vedúceho odd. SPODaSK, sa uskutočnilo v utorok 10. októbra 2017 v priestoroch Úradu práce, soc.vecí a rodiny v Košiciach na Žižkovej ulici. Odborný tím novovytvoreného Centra podpory náhradných rodín predstavil rozbiehajúci sa projekt na podporu a sprevádzanie NR a zároveň zdôraznil možnosť vzájomnej spolupráce.
Funny day – stretnutie náhradných rodín V sobotu 30.9.2017 sa v interiérovom zábavnom parku FUN- PARK v Košiciach stretli náhradní rodičia a ich deti. V čase od 10.00h do 13.00h si posedeli pri kávičke, aby znovu objavili spolupatričnosť s inými náhradnými rodinami, pokiaľ sa deti bavili na atraktívnom ihrisku pod dohľadom našich dobrovoľníkov. Úlohou odborného tímu podporného centra pre NR bolo znovu spojiť staronové náhradné rodiny prostredníctvom neformálneho stretnutia.
V sobotu, 21.10. 2017 v Centre Dorka v Košiciach sme začali prvú obnovenú Svojpomocnú skupinu pre náhradné rodiny z Košíc a okolia. Našim hosťom bola psychologička Mgr. Zuzana Janeková zo Súkromného centra špeciálno - pedagogického poradenstva, ktorá hovorila na tému Školská integrácia detí s poruchami učenia a správania. Sme vďační za mnoho užitočných odborných informácii a usmernení k tejto téme.
V piatok, 23. januára, sa opäť konal pravidelný klub náhradných rodín z Prievidze a okolia. Stretnutia sa zúčastnilo 5 náhradných rodín a spolu 8 detí. Vďaka aktivitám, ktoré zaujali deti, mohli mať rodičia svoju „dospelácku“ chvíľku. Pre viaceré z rodín bol minulý rok náročný či už zdravotne, finančne alebo v súvislosti so zvládaním školských povinností detí.
Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.