Na ukrajinskej strane hranice so Slovenskom čakajú utečenci dlhé hodiny v mraze, bez hygienických zariadení, bez jedla a vody. Väčšinou ide o ženy s deťmi a starých ľudí. Neziskovej organizácii Úsmev ako dar sa ako jedinej nateraz podarilo dostať s pomocou priamo na Ukrajinu. Čo videli za hranicami opisujú ako humanitárne peklo a chcú preto vybudovať humanitárny most Slovensko – Užhorod.
Úsmev ako dar pomáha ukrajinským rodinám, ktoré museli utiecť pred konfliktom v separatických oblastiach, od roku 2015. Vďaka kontaktom, ktoré si organizácia za tie roky na Ukrajine vybudovala, sa im podarilo aj v tejto krízovej situácii dostať s pomocou priamo až do Užhorodu.
Len hlad, chlad, striedajúca sa tma a horiace sudy so smolou
Kamión spoločnosti Labaš, s.r.o so 14,5 tonami humanitárnej pomoci už dorazil na Ukrajinu, súčasťou posádky bol aj predseda košickej pobočky Úsmev ako dar, Radoslav Dráb: „Pohľad, ktorý sa mi naskytol po prekročení hraníc, bol hrôzostrašný. Približne 40 000 seniorov, matiek s deťmi, ktorí čakali už druhú noc v rade na cestu do bezpečia. Tí bez áut mrznú vonku. Kým sa im podarí skutočne prejsť hranicu, potrvá to aj pár dní. Na tejto strane hranice však nie je žiadna pomoc, žiadne stany, žiadne humanitárne organizácie, žiadne jedlo, žiadna voda, lieky, toalety, proste nič. Len hlad, chlad, striedajúca sa tma a sem-tam horiace sudy so smolou, kde sa môžete zohriať alebo si niečo upiecť. Peklo. Myslíte si, že ste v Afganistane, ale toto je 100 kilometrov od Košíc,“ opisuje svoju cestu do Užhorodu.
Jeho kamión hneď po prechode cez hranicu zmizol z GPS. So Slovenským dispečingom bol v spojení len cez satelitný telefón. Najkritickejší úsek cesty mal dĺžku 2 kilometre a aj s policajným doprovodom trvalo kamiónu takmer 6 hodín, kým ho prešiel. Po príchode do Užhorodu sa dočkali privítania ako hrdinovia. „Čakali nás tam miestni novinári, vítal nás dokonca predseda Regionálnej štátnej administratívy Zakarpatskej oblasti Viktor Mykyta. Nečakali sme to. Všetci boli ozbrojení, lebo očakávajú útok každú chvíľu. V Užhorode je totiž jediné stále funkčné ukrajinské letisko, zvyšných 11 bolo zbombardovaných,“ približuje Radoslav Dráb.
Vypravia ďalšie kamióny s pomocou
V nadchádzajúcom týždni Úsmev ako dar plánuje dopraviť v spolupráci so spoločnosťou Labaš na Ukrajinu ďalšie kamióny s humanitárnou pomocou. Organizácia však upozorňuje, že kým sa Slovenskej republike nepodarí vybudovať most humanitárnej pomoci z Košíc do Užhorodu, posielať kamióny je ako boj s veternými mlynmi.
Vo vyostrenom vojenskom konflikte sa Úsmev ako dar zameral na tých najzraniteľnejších – matky, ich deti a seniorov. Na 12-kilometrovom obchvate Užhorodu sa ich nachádza približne 40-tisíc.
„Pripravili sme riešenia, ktoré zmiernia utrpenie u stoviek utekajúcich matiek s deťmi pred vojnou smerom na Slovensko, ale aj u tých, ktorí v obavách váhajú a zostávajú v Užhorode a jeho okolí. Úsmev ako dar má tímy na oboch stranách hranice a prosíme vás o pomoc. Či finančne alebo materiálne. Nadchádzajúce týždne budú veľmi náročné. Na slovenskej strane je aktuálne pomoci dosť, no na druhej strane hraníc stoja v mraze desaťtisíce matiek a detí a ďalšie stovky tisíc sú uväznené vo vojnovej zóne,“ vyzýva Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar.
Ako pomôcť?
Verejná zbierka prebieha online. Prispieť môže každý prostredníctvom stránky https://usmev.darujme.sk/susedska-pomoc-ukrajine/
Za Vaše peniaze Úsmev ako dar na Ukrajine nakúpi všetky potrebné veci. Aktuálne akútne potrebujeme na Ukrajine nakúpiť najmä:
- pitnú vodu
- lieky, dezinfekciu, testy, ochranné pomôcky
- deky, spacáky, karimatky
- termosky
- trvanlivé potraviny
- hygienické potreby
Priamo na Ukrajine pôjde ďalej vaša finančná pomoc na: podporu nákupu a prepravy všetkých potrebných komodít na zmiernenie situácie v Užhorode a jeho okolí, na podporu nášho tímu v Užhorode, na podporu 32 rodín so 74 deťmi, ktoré sú ubytované v rôznych prenajatých domácnostiach už od prvého konfliktu v Donbase a Luhansku, na vytvorenie ďalších ubytovacích kapacít pre matky, deti a seniorov, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu opustiť Ukrajinu.
Na Slovensku pôjde vaša finančná pomoc na: prevádzkové náklady bytov v Bratislave, Trnave, v okolí Popradu, v Prešove, Košiciach, Svidníku, ktoré nám poskytli súkromné osoby a partnerské spoločnosti. Pomoc pôjde aj na odborné sprevádzanie týchto rodín s deťmi, ich zdravotnú, psychologickú a pracovnú rehabilitáciu v mieste ich pobytu, na zabezpečenie vzdelávania ukrajinských detí, pokiaľ možno v ich rodnom jazyku.
V prípade otázok či záujmu pomôcť nás môžete kontaktovať aj emailom na alebo , prípadne na telefónnych číslach 0903 781 774, 0903 630 505.
Ďakujeme!