„No bungee jumping style but step by step to the life“ je národný projekt mládežníckej iniciatívy 7 mladých ľudí vo veku od 21 do 29 rokov – dobrovoľníkov Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Projekt sa realizoval v období od januára do augusta 2014 aj vďaka finančnej podpore Európskej komisie prostredníctvom Slovenského inštitútu mládeže Iuventa a jej grantovému program Mládež v akcii.
Spoločnosť Úsmev ako dar už viac ako 30 rokov pracuje na zlepšení životnej perspektívy detí žijúcich mimo vlastnej rodiny – a to v detských domovoch. V detských domovoch na Slovensku žije vyše 5 000 detí, z toho 70 % sú deti rómskeho etnika. Cieľovou skupinou neformálneho vzdelávacieho programu „Jump into the life“ sú rómske a nerómske deti vo veku, kedy sa pripravujú na opustenie života v detskom domove a na vstup do samostatného života. Je to obdobie, kedy sú najviac zraniteľné, často krát zneužívané doma i v zahraničí a svojimi životnými neskúsenosťami najviac ohrozené.
Cieľom projektu bolo vytvorenie a aplikácia neformálneho vzdelávacie programu na rozvoj životných zručností pre začlenenie sa mladých dospelých do spoločnosti. Vzdelávací program sa realizoval pobytovou formou a bol rozdelený do dvoch trojdňových blokov. Na každom vzdelávacom bloku sa spolu zúčastnilo 15 detí z detského domova, 2 odborní lektori, sociálni pracovníci z Centra Dorka v Košiciach a 4 dobrovoľníci zo spoločnosti Úsmev ako dar. Do programu boli zapojené deti z Detského domova na Uralskej ulici v Košiciach a z Detského domova Spišské Vlachy.
Obsahom vzdelávania boli nasledovné témy:
1. Zoznamovacie aktivity
2. Bývanie
3. Zamestnanie
4. Moja identita/dieťaťa z detského domova, moja rómska identita
5. Outdoorové aktivity
6. Večerný hosť – pozitívny vzor z praxe
7. Európske, prezidentské a iné voľby
8. Zoznámenie sa s programom KOMPRAX
9. Finančná gramotnosť
10. Vzdelávanie na rozvoj životných schopností – kompetencie pre prax
11. Zodpovedný sexuálny život
12. Drogy v živote mladých ľudí
13. Moja sociálna rola
Celý program vzdelávania je založený na osobnej prežitej skúsenosti, ale zároveň je prepojený i s relevantnými teoretickými poznatkami vychádzajúcimi z teórii aktívneho sociálneho učenia. Základnými pracovnými metódami projektu boli: neformálne vzdelávanie, učenie hrou, rolové hry, edukatívne interaktívne workshopy, zážitkové učenie, prednášky a diskusie, outdoorové aktivity.
„Aktivity a metódy aplikované v tomto programe prispeli k nadobudnutiu sebadôvery účastníkov v konfrontácii s novými skúsenosťami, postojmi a správaním“, hovorí Martina Dulebová, jedna z iniciátorov daného projektu. „Vedomosti a skúsenosti, ktoré účastníci získajú v procese neformálneho vzdelávania im poskytnú pozitívny obraz o sebe ako osobnosti, o ich momentálnom stave a reálnych nadchádzajúcich udalostiach, ktoré súvisia s procesom osamostatňovania sa a s nimi spojených povinností. Získajú základné informácie a zručnosti, ktoré im pomôžu proces odchodu z detského domova do samostatného života lepšie zvládnuť a nebudú sa báť sociálneho zlyhania“, dodáva.
Spoločnosť Úsmev ako dar chce vo vzdelávaní pokračovať a na jeseň 2014 spustiť vzdelávací blok pre deti z ďalšieho detského domova na východnom Slovensku.