Svet ponúka mnoho krásnych destinácií, ktoré sa vyberáme navštíviť. Najkrajšia destinácia zo všetkých je však bližšie, než si bežne uvedomujeme… Nie je ňou nič iné, než domov, no nie každý si túto destináciu môže dovoliť.

Na Slovensku je v súčasnosti každá tretia rodina ohrozená chudobou. Rapídne vzrástol počet rodín v núdzi, ktorým hrozí strata strechy nad hlavou. „Chudoba začína byť veľkým problémom. Už v súčasnosti máme pod hranicou chudoby viac ako 21 percent slovenských domácností, ktoré majú príjem do 500 eur,“ hovorí Martin Halás, analytik Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík. Najväčším problémom chudoby je, že keď do nej rodina spadne, nevie sa z tejto pasce dostať a zotrvá v nej.

Podľa údajov Svetovej banky sa do chudoby môže prepadnúť až 450 tisíc Slovákov. Zhoršujúca sa ekonomická situácia, rastúce ceny energií – obdobie neistôt sa dotýka nespočetne veľa rodín na Slovensku, ktorým hrozí, že túto zimu prežijú v hlade a chlade. Úsmev ako dar v súčasnosti pomáha vysporiadať sa s rôznymi situáciami 323 rodinám. „Každý deň však dostávame žiadosti o pomoc od rodín, ktorým z dôvodu aktuálnej situácie hrozí, že prídu o strechu nad hlavou. Odtiaľ je už len krôčik k bezdomovectvu rodiny, kedy spravidla dochádza k odobratiu detí a ich umiestneniu do Centra pre deti a rodiny. Cesta späť býva zdĺhavá, a čím dlhšia o to menej možná. V súčasnosti, žiaľ len ťažko hľadáme finančné a ľudské zdroje na to, aby sme pomohli všetkým rodinám, ktoré sa na nás obracajú s prosbouo pomoc,“ hovorí Štefan Adamjak, výkonný riaditeľ Úsmev ako dar.

Počet rodín ohrozených chudobou bude rásť

Halás z IVRA taktiež upozorňuje na to, že ak sa budú neúmerne zvyšovať ceny energií, potravín alebo hypoték, a nezamestnanosť ohrozených chudobou bude rásť, tak v budúcom roku bude viac ako 84 percent domácností, teda 4,5 milióna Slovákov, ktorí majú mesačný príjem do tisíc eur. V zmysle pomyselného Semaforu chudoby má podľa IVRA červenú každá slovenská domácnosť do 500 eur mesačne.

Úzkosť a strach sa za posledné roky stali bežnou súčasťou našich slovníkov. Ľudia pociťujú strach o rodinu a blízkych, či strach a neistotu z ekonomickej i spoločenskej situácie. Potvrdzuje to aj psychologička Úsmevu ako dar Monika Guľášová, ktorá pracuje s týmito rodinami na východnom Slovensku. „Riziko straty bývania ohrozuje potrebu istoty a bezpečia ako aj uspokojovanie základných potrieb členov rodiny.  V rodičoch rezonuje pocit viny z neschopnosti postarať sa o svojich blízkych. V deťoch hanba. Na oboch stranách je prítomný ohromný strach zo straty blízkych, straty identity – vedomia kam a ku komu patrím.“ 

Bezdomovectvo hrozí tisíckam rodín, dostupné nájomné bývanie môže pomôcť

Už dnes žije na Slovensku takmer 6000 detí mimo vlastnej rodiny. Vážnou príčinou vyňatia dieťaťa
z rodiny je strata bývania. V dôsledku pandémie, ekonomickej krízy a inflácie dnes hrozí, že
o strechu nad hlavou prídu tisícky rodín.

Dnes sú slovenské rodiny už v takej situácii, že treba konať. Máme tu odskúšané riešenia, ktoré stačí len vziať a aplikovať vo väčšom meradle. Náš projekt dostupného nájomného bývania reálne dokázal, že vieme pomôcť ohrozeným rodinám a dokonca za zlomok nákladov, ktoré štát vynakladá na každé z detí umiestnené v Centrách pre deti a rodiny. Už aj preto treba robiť všetko pre to, aby sme rodinám pomohli a udržali ich spolu,“ dopĺňa Radoslav Dráb, manažér sociálneho bývania pre rodinu a deti, Úsmev ako dar.

Občianske združenie Úsmev ako dar dnes slávnostne otvára ďalšie dostupné sociálne nájomné bývanie v Košiciach na Pereši, v ktorom nájdu domov 4 rodiny s 12 deťmi.

 

Je našou povinnosťou myslieť na tých najzraniteľnejších, medzi ktorých patria práve rodiny s deťmi, pričom nehovoríme o asociáloch, ale o ľuďoch, ktorí pracujú a snažia sa žiť riadne a zodpovedne. Preto vytvárame také podmienky na sociálne bývanie v meste, aby sme dokázali pomôcť čo najväčšiemu počtu rodín. Každý rok prenajmeme v priemere 100 bytov, z toho približne tretiu tvoria štartovacie a kompenzačné byty a zároveň sme za uplynulé 4 roky zrekonštruovali desiatky hybridných bytov, ktoré sú určené práve pre ohrozené skupiny obyvateľstva,“uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček /nezávislý/.

Aké to je nemať vlastný bezpečný domov si vyskúšal aj Jakub Lužina, herec, moderátor, komik a otec.„Neviem si ani len predstaviť, že by som mal spať v aute s celou rodinou. Neistota takého momentu musí byť pre rodiča veľmi ťažká. Keď ma oslovil Štefan s prosbou o pomoc pri kampani, bol som úplne zarazený z čísel, o ktorých hovoril. Moja rodina je celý môj svet a mrzí ma keď vidím, koľko ľudí čelí reálnej hrozbe, že o ňu prídu. Samozrejme, že pomôžem aj nabudúce.“

Rodiny s deťmi na Slovensku potrebujú adresnejšiu pomoc štátu, naše zbierky pomáhajú, no nestačia.

Úsmev ako dar spúšťa preto novú verejnú finančnú zbierku s názvom Rodina sa počíta „Destinácia domov“. Úsmev dlhodobo spája darcov s tými, ktorí pomoc najviac potrebujú. Zapojiť do zbierky sa môže ktokoľvek v akejkoľvek sume, všetky finančné dary sú distribuované tak, aby boli využité čo najadresnejšie a najzmysluplnejšie.

Rodiny v núdzi môžeme podporiť vo finančnej zbierke na www.rodinasapocita.sk. Ukážme spoločne, že si všímame problémy rodín v núdzi a pomôžme im v ich ťažkej situácii.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.