Za 33 rokov našej služby deťom v detských domovoch sme opakovane osobne zakúsili, že jediný skutočne účinný spôsob, ako tieto doráňané ľudské mláďatá uzdraviť a uschopniť ich plnohodnotne žiť život hodný ľudskej dôstojnosti, je cesta vnútorného uzdravenia sprostredkovaním uzdravujúcej bezpodmienečnej lásky. Ako hovoria mnohí odborníci, najlepšie je začať s procesom odpúšťania a emocionálneho vnútorného uzdravenia, práve v puberte, kedy je dieťa dostatočne zrelé otvorene hovoriť o svojej minulosti, a zároveň má svoj produktívny rodinný aj profesionálny život pred sebou. Ak sa vnútorne uzdraví, nemusí opakovať chyby svojich rodičov a realizovať svoje vlastné, ktoré vyplývajú práve zo svojej neuzdravenej minulosti.
Deti choré na lásku … Ich život je od prenatálneho veku poznačený pocitmi neprijatia, nelásky, nechcenosti, opustenosti, zbytočnosti, pocit ich vlastnej hodnoty bol rokmi vyformovaný do veľmi pokriveného sebaobrazu. Absencia pozitívnych skúseností s vlastným otcom, mamou a prevažne narušený vzťah s celou vlastnou rodinou týmto deťom nedáva šancu len tak jednoducho prijať seba samého.
Komu sú tieto deti synom, dcérou? Častokrát netušia, koho sú deťmi, zvyčajne netušia ani to, kto príde večer do služby a s kým budú tráviť zajtrajší či pozajtrajší deň….Neistota, nestabilita, pocit ohrozenia a nedôvera v svet, ľudí i samého seba je ich spoločným menovateľom. 25% z nich svojho otca vôbec nepozná. Krásne túto skutočnosť vystihuje Milan Rúfus vo svojej básni. „Nevedia prečo, no veľmi im to treba. A ešte viacej ako chleba. Aby im v duši pusto nebolo, aby ich mali radi okolo,…“
Projekty prípravy a vzdelávania pre mladých dospelých tvoria významný pilier našej celoročnej činnosti. Že to má zmysel, vidíme aj zo spätnej väzby mladých dospelých. Každým rokom rastie záujem o účasť na aktivitách, mladí si medzi sebou zdieľajú informácie a potom sa nám hlásia, čo nás veľmi teší. 19-ročná Angelika: „Moc som si neverila na začiatku, že to zvládnem. Ale potom ma úsmeváci ukľudnili a ja som si svoje úlohy veľmi užila a potom som sa aj upokojila. Keď nad sebou premýšľam, tak je zaujímavé, že by som nikdy nepovedala, že to dokážem. Veľmi sme si to aj s ostatnými mladými dospelými užili. A to len vďaka podpore bývalých domovákov, ktorú som dostala na Akadémii Pipi. Ďakujem, že pri nás stojíte.“
„Keď vidím, ako z detí, ktorým sa už niekoľko osobne rokov venujem, vyrastajú a dospievajú mladí zrelí ľudia, tak si hovorím, že moja práca a čas, ktorý im venujem, má naozaj zmysel. A keď vám 17-ročné dievča, skoro už mladá žena, ešte aj povie, že ju motivujem a že vďaka mne vidí, že sa to dá, ja už nič viac nepotrebujem 😊„ hovorí Majka Soboličová, peer pracovník v projekte Akadémia Pipi.
Sme radi, keď na naše akcie chodia aj naši partneri, ich zamestnanci, ktorí sa môžu na vlastné oči presvedčiť o zmysluplnosti ich podpory. Takýmto partnerom je aj Nadácia VÚB, ktorá už niekoľko rokov podporuje naše projekty vzdelávania a prípravy do života. Ďakujeme 😊
Projekt realizujeme vďaka podpore Nadácie VÚB.